Zastanawiasz się, co to jest PEG? To przezskórna endoskopowa gastrostomia, która pozwala dostarczyć pokarm bezpośrednio do żołądka, omijając jamę ustną. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego odżywienia u pacjentów niezdolnych do samodzielnego przyjmowania pokarmu przez usta. Do takiej grupy możemy zaliczyć osoby z dysfagią, otępieniem, zespołem krótkiego jelita, rakiem twarzoczaszki (okolice głowy lub szyi), przełyku. Czasami karmienie przez PEG stosowane jest również jako forma leczenia u pacjentów z chorobą wrodzoną, np. mukowiscydozą.
Jak wygląda zabieg wytworzenia PEG?
Rurkę gastrostomijną wprowadza się do żołądka poprzez małe nacięcie wykonywane w znieczuleniu miejscowym i pozycjonuje za pomocą endoskopu przez usta. Pacjenci zwykle mogą wrócić do domu w dniu zabiegu lub w kolejnej dobie.
Poinformuj lekarza o wszystkich swoich schorzeniach i uczuleniach. Powiedz o wszystkich lekach, które zażywasz. Niektóre z nich mogą zwiększyć ryzyko krwawienia lub wpływać na znieczulenie.
Jeśli bierzesz leki rozrzedzające leki, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Przed zabiegiem przejrzy Twoją historię medyczną, omówi procedurę i odpowie na wszystkie Twoje pytania. Wyjaśni, co to jest PEG. Pamiętaj, by nie jeść i nie pić przez 8 godzin przed zabiegiem.
Wskazania
PEG (przezskórna endoskopowa gastrostomia) jest tymczasowym lub trwałym sposobem leczenia u pacjentów wymagających wsparcia żywieniowego (powyżej 30 dni).
Karmienie przez PEG można zastosować u pacjentów w każdym wieku.
PEG stosuje się do czasu, gdy pacjent ponownie zacznie się samodzielnie odżywiać. W niektórych przypadkach trwa to wiele lat. Przez PEG podaje się specjalnie przygotowaną dietę przemysłową, płyny, a nawet leki. Czasami PEG może wymagać wymiany. Lekarz łatwo usuwa lub wymienia rurkę bez środków uspokajających lub znieczulających. Jednak w niektórych przypadkach może zadecydować o zastosowaniu sedacji i endoskopii.
Jak należy dbać o PEG?
Właściwa pielęgnacja PEG pozwala uniknąć poważnych powikłań. Ponadto pacjenci powinni przestrzegać zalecanego planu żywienia.
Już od pierwszej doby od założenia PEG ważna jest codzienna wymiana opatrunku na skórze. Okres okołozabiegowy wymaga standardowego monitorowania parametrów życiowych pacjenta.
Jeśli coś Cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem lub pielęgniarką. Przygotuj wyniki badań i listę przyjmowanych leków.
Gojenie się skóry wokół PEG może potrwać do czterech tygodni. Regularnie wymieniaj gaziki wokół miejsca nacięcia. Pamiętaj również, by czyścić rurkę i skórę wokół niej wodą z mydłem. W ten sposób możesz zapobiec infekcjom. Nie stosuj maści, proszków ani aerozoli wokół PEG bez konsultacji z lekarzem. Nie ciągnij za rurkę. W przeciwnym razie może się przesunąć, a nawet wypaść. Zapytaj lekarza, co powinieneś zrobić, jeśli PEG się zatka lub wypadnie.
Zamknij i zabezpiecz PEG kiedy go nie używasz. Wtedy nie musisz się martwić, że się przesunie.
Możliwe skutki uboczne i powikłania
Skontaktuj się z lekarzem, w przypadku:
- nagłego bólu,
- wypadnięcia PEG,
- nieprawidłowego działania PEG
- gorączki i dreszczy,
- zaczerwienienia, obrzęku, nasilającego się bólu, nadmiernego krwawienia lub wydzieliny z miejsca nacięcia,
- nudności, wymiotów, zaparć lub obrzęku brzucha.
W nagłych przypadkach natychmiast wezwij pomoc medyczną.